Всі, у кого є діти, знають, що вони - наше благословення і постійне джерело стресу одночасно. Ростити дітей - важка праця, адже навіть тільки годуючи, моя і одягаючи їх, ви відрізаєте від свого вільного часу неабиякий шматок, і адже ми навіть не згадали про те, що їм потрібно розповісти про світ і всім, що в ньому є. Дуже важливо передати дитині правильні цінності, але куди більш важливо навчити їх впевненості у власних силах, і створенню реалістичною, але позитивної самооцінки. І якщо ви хочете цього домогтися, спробуйте одну з наведених нижче стратегій.
1. Поговоріть з вашою дитиною, і дізнайтеся, чи немає у нього проблем.
Щоб надовго зберегти здорові відносини - будь-які відносини - важливо якомога більше спілкуватися. Бути дитиною - це захоплююче, незрозуміле, і часом навіть лякає пригода, і тому у вашої дитини, безсумнівно, буде безліч питання, а також страхів і сумнівів. Інші діти можуть погано поводитися з вашою дитиною, він може в чомусь відчувати себе неповноцінним, він чи вона може бути незадоволеним своєю зовнішністю або боятися йти з людьми на більш близький контакт. Саме тому дуже важливо встановити з дитиною довірливі відносини, і дозволити розповісти йому, чому він себе так відчуває, щоб ви могли разом знайти рішення.
2. Допоможіть вашій дитині знайти хобі чи прагнення, яке йому дійсно сподобається.
Деякі люди народжуються з приголомшливим голосом, інші - з ідеальним слухом, ще хтось - природжений атлет, а чиєсь уяву і вміння розповідати історії пророкують його в письменники. Постарайтеся визначити вроджені таланти вашої дитини і допомогти йому підібрати такі заняття, які допоможуть цьому таланту розкритися повною мірою.
Танці, малювання, гра на якомусь інструменті, або щось не настільки яскраве, начебто математики, може виявитися дуже навіть непоганим вибором - тільки переконайтеся, що вашій дитині це дійсно подобається. Ну а коли він доб'ється в обраному занятті певних результатів, його самооцінка злетить до небес.
3. Покажіть дитині на власному прикладі, що часто краще пробачити і забути.
Всі ми робимо помилки - на жаль, але це частина процесу дорослішання, і необхідний крок на шляху до мудрості. Практикуючи прощення (але не всепрощення), ви даєте вашій дитині знати, що хоча те, що він зробив, було неправильним (пояснивши, чому), то, що він час від часу робить помилки, цілком нормально.
До того ж це показує, що хоча час від часу люди сваряться і ранять почуття один одного, найчастіше це не назавжди - якщо тільки ми володіємо хот б крапелькою співчуття один у одного і емпатією. Засвоївши цей урок від вас, ваша дитина неодмінно зробить прощення частину свого життя.
4. Навчіть свою дитину звертати особливу увагу на побудову міцних відносин з іншими людьми, шукати щастя в малості і прагнути до успіху.
Багато людей стають багатими, могутніми і досвідченими, але так і не здобувають перемогу над внутрішніми страхами, і до самої смерті сумніваються самі в собі. Розкажіть своїй дитині про цінність істинної дружба, і про те, як наші друзі допомагають нам стати сильнішими. Навчіть їх звертати увагу на тисячі і тисячі крихітних позитивних явищ у нашому житті в пошуках щастя, а ще - бути амбітним і наполегливим.
Будь-яка помилка - це всього лише можливість стати ще сильніше, ніж до неї, і якщо поряд з вами хороші друзі, завжди готові вас підтримати, то навіть чорний мить вашого життя може стати трішки сильніше. Немає кращого способу допомогти вашій дитині підвищити власну самооцінку, ніж навчити цінувати тих, хто вірить в його успіх.
5. Навчіть свою дитину вибирати досяжні цілі.
Мріяти стати першою людиною на Марсі, всесвітньо відомим співаком або кінозіркою - це, звичайно, амбітні цілі, і вона показують нам, наскільки наші діти можуть бути амбітні, але будемо чесні - досягти їх дуже і дуже непросто. Постійно хвалити вашої дитини, заохочуючи його не цілком реалістичні уявлення про власні здібності та результати може бути не такою вже й гарною ідеєю. Якщо вони хочуть в чомусь себе випробувати - чому б і ні, але якщо вам стало ясно, що співака з нього вже точно не вийде, скажіть йому про це, не мовчіть лише для того, щоб не образити. Але постарайтеся сказати про це якомога м'якше, і запропонуйте якусь альтернативу. Допоможіть йому встановити яку-небудь короткострокову мету, якої він цілком зможе домогтися регулярними заняттями і роботою, і дозволяйте цим невеликим цілям складатися в щось більш значне, але теж цілком досяжне.
Наприклад, якщо ви запишете їх на уроки танців, їх короткостроковими цілями може бути освоєння певних танцювальних па і щоденна практика хоти б по 2 години на день, а довгостроковою - високе місце в місцевому конкурсі. З часом, якщо у них почне виходити, вони можуть розвивати свої вміння далі, і, можливо, обрати в майбутньому кар'єру танцювального інструктора, а можливо, і зайти куди далі. І коли ваші діти побачать, що вони просуваються на шляху до обраної мети, це неодмінно підвищить їхню самооцінку.
6. Навчіть свою дитину бути організованим і вчитися, прагнучи чогось добитися.
Багато людей чомусь вважають, що єдиний спосіб чогось навчитися - це годинами витріщатися в книгу. Подібний підхід може зробити вашу дитину роздратованим і змусити засумніватися в тому, що він досить розумний, щоб засвоїти ті чи інші знання. Але бути організованим - це не талант, а вміння, і йому можна навчитися. Ваша дитина повинна дотримуватися правильний баланс між навчанням, роботою по будинку і розвагами - баланс, якого можна досягти лише шляхом правильної організації часу. Деякі навчальні предмети можуть виявитися для дитини складніше інших, і якщо він відчує, що ніяк не може досягти потрібного результату, це може призвести до проблем. Особливо болючими в цьому відношенні можуть бути контрольні та іспити - це саме те, що може позбавити навчальний процес найменших слідів веселощів.
На щастя, у наш час існує багато мережевих ресурсів, здатних допомогти вашій дитині підготуватися до іспитів. Користуйтеся ними - це допоможе йому розслабитися і бути більш впевненим у власних силах. А якщо у вашої дитини проблеми з якимось конкретним предметом, спробуйте зробити його вивчення цікавіше - тематичні фільми, відеоігри та практичні приклади здатні творити чудеса.
7. Заохочуйте заняття вашої дитини спортом.
Недарма кажуть, що в здоровому тілі - здоровий дух. І якщо ваша дитина кожен день буде займатися фізичною активністю, це не тільки піде на користь його здоров'ю, але й допоможе йому розвинути сильне і красиве тіло - таке, яким можна пишатися.
Якщо ваша дитина буде добре виглядати і відмінно себе почувати, це безперечно підніме його самооцінку, крім того, заняття спортом цілком можуть допомогти йому знайти нових приятелів і навіть друзів.
8. Намагайтеся якомога частіше грати з вашими дітьми.
Щоденний емоційний і фізичний контакт з іншими людьми дуже важливий для вашої дитини. Намагайтеся приділяти більше часу на те, щоб вислухати вашої дитини, зайнятися з ним чимось цікавим і пізнавальним, і чомусь навчити його в процесі.
Повірте, в гру можна перетворити все, що завгодно, і тому це неоціненна можливість навчити вашої дитини командній роботі, вирішення проблем і самовираження.
9. Станьте для своєї дитини взірцем для наслідування, практикуючи те, про що розповідаєте йому.
Діти вбирають інформацію з усього, що їх оточує. І тому не дивно, що їх основним джерелом інформації про допустимий поведінці стаєте саме ви. Вони повторюють насамперед те, що бачать і чують від вас. І тому намагайтеся вчити вашої дитини правильній поведінці власними вчинками - не кажіть їм, як потрібно робити, говорите і робіть це.
І якщо ваша дитина побачить, що його батьки не бояться говорити те, що думають, що вони добрі до інших, і намагаються бути товариськими і відкритими до нових ідей, він буде намагатися повторити це привабливе поведінку і у власному житті.
10. Навчіть свою дитину відповідальності і цінності праці.
Звичайно, до дитини не варто застосовувати ті ж стандарти й очікування, що і до дорослих, але вони повинні розуміти, що їх вчинки впливають не тільки на них самих, і є ті, які на них розраховують. І якщо дитина розуміє, чому вони повинні виконувати обов'язки по дому, і що для того, щоб заробити на життя, потрібно ретельно працювати, він буде зовсім інакше дивитися на своє життя. Багато дітей з радістю допомагають своїм батькам, пишаючись своєю участю в «великих» справах. Старші діти цілком можуть доглядати за малюками, вони можуть допомагати батькам на кухні, допомагати їм з ремонтом (хоча б просто подаючи інструменти), можуть прибирати квартиру і допомагати прикрасити її до свята.
Роблячи все це, вони дізнаються, що вони на багато способи, і що інші люди можуть на них покластися - що допомагає і розвитку їх особистості, і підняттю самооцінки.
Загалом, якщо ви хочете допомогти вашим дітям підняти свою самооцінку, не забувайте почастіше з ними спілкуватися, проводити з ними більше часу і дозволяти їм приймати власні рішення, одночасно м'яко і ненав'язливо підштовхуючи їх у потрібному напрямку.
IVAN DIMITRIJEVIC |