Фінляндія відмовляється від викладання шкільних предметів
Фінляндія збирається впровадити одну з найбільш радикальних реформ освіти, що коли-небудь була зроблена державою: скасувати традиційне навчання з предметів і замінити його навчанням з окремих тем. Про це пише The Independent.
Ця реформа вже почалася зі столиці країни - Гельсінкі. Організатори та учасники реформування стверджують, що країні тепер потрібен інший вид освіти для підготовки людей до життя. На їхню думку, потрібно внести зміни в систему освіти, які необхідні для сучасної індустрії і сучасного суспільства.
Уроки з конкретних предметів вже не викладаються для 16-річних старшокласників міста. Вони замінюються навчанням зі спеціалізованих тем. Наприклад, підлітки вивчають не окремі предмети, а професійний курс, такий як "Послуги кафетеріїв", який включатиме елементи математики, мов (наприклад, щоб допомогти обслужити іноземних клієнтів), навички письма і комунікативні навички.
Інші учні будуть вивчати такі крос-предметні теми, як "Європейський союз", що будуть об'єднувати елементи економіки, історії країн ЄС, мов та географії.
Є й інші зміни, які принесе реформа: учні не сидітимуть пасивно перед своїм учителем, слухаючи уроки або чекаючи виклику до дошки. Замість цього буде застосований спільний підхід, при якому учні працюватимуть у невеликих групах, щоб вирішувати конкретні проблеми, покращуючи навички спілкування учасників.
За словами авторів реформи, країні дійсно потрібно переосмислити освіту і перепроектувати її систему так, щоб забезпечити дітей навичками, які необхідні для сьогоднішнього і завтрашнього дня.
Попередні дані показують, що школярі вже отримують користь від реформи. Протягом останніх двох років, за які почали впроваджуватися нові методи навчання, показники успішності учнів тільки покращилися.
Незважаючи на це, навіть у Фінляндії реформа зустрічає деякий опір з боку викладачів, які звикли все життя читати один і той же предмет. З метою нівелювання такого опору реформа проходить поступово, а вчителів матеріально зацікавлюють співпрацювати з іншими викладачами у викладанні тематичних курсів.
На даному етапі реформи фінські школи зобов'язані проводити навчання за темами, принаймні один раз на рік протягом декількох тижнів. У всіх фінських школах реформа вступить в повні права до 2020 року.
У найближчі роки увагу світової освіти буде звернено на Фінляндію: чи зможе вона зберегти або поліпшити свої показники в табелі про ранги PISA? Якщо так, світ освіти повинен буде на це відреагувати.
Як відомо, система освіти Фінляндії тривалий час займає перші позиції в міжнародних рейтингових таблицях за рівнем грамотності школярів. Тільки такі країни як Сінгапур і Китай випереджають цю північну країну в рейтингу впливової Міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів (PISA). |