Справжнє ім'я Кобзаря - Тарас Григорович Безродний. По прямій чоловічій лінії це дійсно так.
Засновником роду Тараса Шевченка прийнято вважати його прапрадіда, запорізького козака Івана Швеця. Насправді цей пращур поета - самий віддалений його предок, якого вдалося документально встановити, але от носити це прізвище у його нащадків з точки зору звичаю і закону немає підстав. Справа в тому, що сини Івана Швеця померли в ранньому дитинстві (справа на ті часи звичайне), і до дорослого віку дожила його єдина дочка Єфросинія, яку батько видав заміж за козака Андрія Безродного, і ось він-то, власне, і є справжнім засновником роду Кобзаря.
Після одруження Андрій не забрав молоду дружину до себе в будинок (якого у нього, судячи з усього, не було), а сам оселився в будинку тестя, "пристав у прийми". Дослідники зазвичай пишуть, що, "традиційно", чоловік при цьому брав дівоче прізвище своєї дружини. Але, швидше за все, у молодого козака просто були якісь проблеми із законом, що змусили його вчинити таким чином. Побічно це підтверджується тією обставиною, що після одруження Андрій більше в Січ не повертався, осів у селі Моринці (тоді Київської губернії, нині - Черкаської області), де багато років потому народився його великий правнук Тарас.
Однак на цьому "пригоди" прізвища Кобзаря не закінчилися. Після одруження діда Тараса, Івана Андрійовича Шевченка, на його бабусі, Горпини (Агрипині) Грушевської, до його прізвища "приєдналася" її дівоче (зрозуміло, все це було неофіційно, паспортів у неписьменних селян-кріпаків не було) - мабуть, знову через відсутності у бабусі Кобзаря братів, які могли її продовжити. Їх чотири сини (в тому числі і батько поета, Григорій) і три дочки носили прізвище Шевченко-Грушевські, і в ревизских казках і сповідних розписах свого часу всі ці родичі поета частіше іменувалися Грушевського, ніж Шевченко. "Відвалилася" друге прізвище від родового древа швидко, вже діти Григорія Івановича (і Тарас) стали "просто" Шевченко.
Документальних підтверджень немає, але деякі історики припускають родинний зв'язок між нашим першим національним поетом і главою першого українського державного утворення Михайлом Грушевським (1866-1934), головою Української Центральної Ради. Справа в тому, що рід українського державного діяча та історика відомий з XVIII в. на Чигиринщині, а предки поета в цей же час згадувалися як "Грушівський" на сусідній Смілянщині. Прізвище ця в Україні не дуже поширена, так що ймовірність спорідненості достатньо велика.
Джерело: http://unitpost.com/